Bullet Journal 101 || Yaz tatilini verimli geçirmek! || Be Productive in Summer!

3 Maddede Bullet Journal

Heyy! Ben geldim. Bu yazı yapacakların hayalini sıcaktan bezmiş bir şekilde geçerek yatırmak yok! Yazımı daha verimli nasıl geçiririm diyorsan, doğru yerdesin :)  Bu yılın mottosu neydi; Daha fazla erteleme, harekete geç!  Yaz tatili kendimizi geliştirebileceğimiz ve yeni şeyler deneyebileceğimiz en güzel zaman. Bu tatili aktif, yaratıcı ve düzenli geçirebilmek için bullet journal kullanmayı deneyebilirsin.

Evimizde kenarlarda bir yerlerde okul döneminden kalma ya da bir heves dil kursu, yemek tarifi vb. sebeplerle alınmış defterler vardır. Bazılarının yarısı dolu, yarısı boş; bazısı da yepyenidir. Bu defterleri değerlendirmenin en pratik yollarından biri bullet journaller. Ajanda veya günlük olarak özetleyebileceğimiz, istediğimiz şekilde, o an ki ihtiyacımıza göre düzenleyebileceğimiz, istediğimiz şekilde kişiselleştirebileceğimiz bir hayat düzenleyicisi olarak tanımlanabilir diye düşünüyorum. Bullet journal, ajanda, günlük, not defteri, vb. hayatınızı düzenlemekte kullandığınız bütün defterlerin bir arada bulunduğu hali  de denebilir. Haydi 3maddede kendi bullet journalimizi nasıl oluştururuz ilham alalım.


1. Bullet Jorunal için nasıl bir defter kullanmalıyım ?


Bullet Journal, kısaca BuJo, için elinizde bulunan herhangi bir defteri kullanabilirsiniz. Ben a5 kareli bir defter kullanıyorum şuan. BuJo lar için tasarlanmış özel defterler de var. Bu defterlerin sayfası çizgili ya da kareli değil noktalı. Sayfayı istediğiniz şekilde düzenlemenizi sağlarken sayfa düzeninizin ya da yazdığınız yazınında önüne geçmiyor. İsterseniz kendi ajandanızı kendiniz de yapabilirsiniz. Okula dönüş serisinde paylaştığım kendin yap ajanda için buraya tıklayınız.

2.Bullet Journal içinde neler olmalı?

Yeni başlayanlar için genellikle önerilen birkaç sayfa vardır.

İlk olarak bir içindekiler sayfası aynı zamanda, bu ajanda içerisinde kullanmayı planladığınız sembol, işaret, renk kodları hata kalemler içinde lejant niteliğinde bir sayfa oluşturabilirsiniz.


Diğer bir sayfada ise bütün seneyi bütün olarak görebileceğiniz, önemli şeyleri kaydedebileceğiniz, aynı zamanda kapsamlı planlar yapabileceğiniz yıllık takvim. Kişiselleştirme kısmında takvimin kendisinde olduğu gibi sayfadaki kenar boşluklarında ya da yeni bir sayfada yıl geneli için sizin için önemli olan şeyleri not alabileceğiniz, düzenleyebileceğiniz, hedeflerinizi görebileceğiniz bir kısımda ayırabilirsiniz. İngilizce de bu kısımları Future Log olarak isimlendiriyorlar. Siz Türkçesi için yıllık plan, hedefler, etkinikler, vb. kullanabileceğiniz gibi Gelecek planı, sayfası gibi isimlerde kullanabilirsiniz.


Ben bu sefer sadece yıllık takvimi yazmıştım. Diğer tarihleri ilgili aylarda not almak bana daha rahat geliyor. Bu sayfaya sıklıkla bakmadığım için, önemli bir şeyin unutmamam için gözümün önünde olmasını tercih ediyorum.

Yıllık takvimden sonrası biraz kişisel hedefleriniz doğrultusunda değişiyor. Herkesin bir hedefi vardır. Bu dersleriyle ilgili olabilir, beslenme rutiniyle, spor rutiniyle, temizlik rutini hatta günlük ne kadar su içtiği ilgili bile olabilir. Kendi gelişiminizi görmek, aynı zamanda kendiniz motive etmek için bullet journaller birebir.
Bir hedef belirlerken her zaman çok önemli olan bir şey var. Akıllı ve gerçekçi hedefler koymak. Hatta bu aynı zamanda bir tasarım metodu. Koyduğunuz hedefin gerçekçiliği, sizin çalışmanız ve motivasyonunuz açısından çok önemli. Çünkü bunun için bir sürü enerji, zaman harcayacaksınız belki sevdiğiniz şeylerden fedakarlık edeceksiniz. Bu yüzden hedef belirlerken iyice düşünün. Gerçekçi olmayan bir hedef koymak sizi yapmak istediğiniz şeye yakınlaştırmaktan çok uzaklaştırır. Çünkü kendinize fazla yüklenirsiniz, işler düşündüğünüz şekilde ilerlemeyince en son tükenip pes edersiniz. Bunun için koyduğunuz hedeflerin sayısı da kendinize çok yüklenmemeniz açısından önemli. Her şeyi yapabilirsiniz ama her şeyi aynı anda yapamazsınız. Hedefleriniz için bir öncelik sırası yapın. En çok istediğiniz, size yakın gelecekte en çok faydalı olacak aynı zamanda elinizdeki imkanlarla hangisini gerçekleştirebileceğinizi düşünerek ilerlediğinizde, diğer hedeflerinizi gerçekleştirebilmek için motivasyon ve zamanınız olur.

Yukarıda yıllık hedeflerden bahsetmiştim. Aynı zamanda kendinize aylık ve haftalık hedefler belirleyebilirsiniz. Hatta bunları günlük yapılacaklar haline dönüştürmek o kadar zevkli ki. Tamamladığınız her bir madde size büyük bir mutluluk verecek. Küçük başarıların önemini unutmayın ve kendinizle gurur duyun!


Yeni alışkanlıklar edinmek, pratiğe dayalı yapılan spor, resim, egzersiz gibi aktiviteleri bir düzene oturtmak için alışkanlık çetelesi / takipçisi gibi bir sayfa düzenleyebilirsiniz kendinize. Pinterest gibi görsel platformlarda size ilham verecek birbirinden yaratıcı sayfa düzenleri var. Benim pinterest panomu ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.Çeşitli listelerle bullet journalinizi zenginleştirebilirsiniz. Benim en çok zevk aldıklarım arasında yapmak istediklerim bulunuyor. Bunlar genel olabileceği gibi, tatillerle ilgili, bloğum ya da kişisel gelişimle ilgili olabiliyor. Okuduğum kitaplar, izlediğim filmler vb.ler ile ilgili olanlar da favori listelerim arasında. Ayrıca kendi gelişiminiz için okuma ve izleme listesi yaparak, boş zamanlarınızı verimli bir şekilde değerlendirerek listenizi tamamlayabilirsiniz. 


3. Bullet journal kullanmanın avantajları

Kişiselleştirilmiş bir defter olduğu için, standartlara bağlı olmayan kendi ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebileceğiniz, kendi gelişiminizi rahatlıkla takip edebileceğiniz bir defter.

Yeni şeyler denerken yaratıcılığınızı artırabilirsiniz. 

Üstelik yeni ilgi alanları edinebilirsiniz. İllüstrasyon, doodle, kolaj, tipografi gibi. Hatta yeni koleksiyonlara da başlayabilirsiniz :) kalem, kağıt, sticker gibi...

Arkadaşlarınızla boş zamanda  yapacak bir şey arıyorsanız, arkadaşlarla birlikte yapmak için harika bir aktivite ♥

Küçük bir tavsiye, kendinizi rahat hissettiğiniz sizin için en uygun sayfa düzenini bulmak için yeni şeyler denemekten kaçınmayın. Sizin için uygun olanı keşfettiğinizde de onu yaratıcılığınızı kullanarak her ay için farklılaştırabilirsiniz :)

Buraya kadar okuyanlara kucak dolusu sevgiler ♥

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okula Dönüş Kendin Yap Projeleri - Back To School DIY

Harry Potter ilhamlı Kendin Yap Asa Kalem ve Snitch || Harry Potter inspired DIYs

Bullet Journal || Temmuz 2018 🍋 || July 2018 🍋