Yılbası için Son Dakika Kendin Yap Dekorasyonlar || DIY Last Minute New Year DecorationHerkese musmutlu yıllar. Yeni yıla girdik bile. Yeni yıla girmeden sizler için küçük projeler yapıp bir video paylaşmıştım. Ancak o gün vapura yetişmem gerektiğinden detayları paylaşamamıştım. Yılbaşıı bir arkadaşımla geçirdim. Çok sevdiğim bir arkadaşım hem de. Bandırma da okuyor, onun yanına gittim. Yıla o kadar güzel başladık ki, bir sürü anı... Bununla ilgili bir proje de yapmayı planlıyorum :) Şimdi gelelim detaylara :D1. Portakal Kabuğundan Yıldız Süsler || Orange Peel Star Garland


İlk olarak ister duvar süsü, ister ikinci olarak anlatacağım projeyi süsleyebilmeniz için portakal kabuklarından yaptığım yıldız süsler var. Mis kokulu bir proje olduğundan da bahsetmek isterim :)Öncelikle portakal kabuklarını ayırıp kurutuyoruz. Biraz kuruduktan sonra üzerilerine istediğiniz şekli çizip kesebilirsiniz. Ben hem yıldızları çok seven biri olarak hem de güzel dilekleri temsil etsin diye yıldız yaptım. Bir keçeli kalemle yıldızları çizdikten sonra maket bıçağıyla kestim. Minikler burada dikkatli olsun. Hatta direkt burada bir büyüğünüzden yardım alın hem de bu sayede birlikte zamanda geçirmiş olursunuz :) Geriye ipe dizip asma aşaması kalıyor. Bunun içinde ister benim gibi kalın ip ve çöp şiş kullanabilirsiniz ister iğne ve iplik.

Ortamı ısıtıcak süsleriniz hazır. İsterseniz çam ağacınıza bile dolayabilirsiniz.

Benden size ♥2. Yıldız || Rustic Star

    

Yıldızlardan devam... Bu seferki yıldızımız için biraz daha uğraşacağız :) Öncelikle 5 tane çöp şiş, güçlü bir yapıştırıcı ve bir ipe ihtiyacımız var. İşe çöp şişlerin sivri kısımlarını keserek başlıyoruz. Daha sonra bir yıldız oluşturacak şekilde yapıştırıyoruz çöp şişleri. Sonra bir yerden düğüm atıp sarmaya başlıyoruz. Rastgele bir şekilde farklı köşelere doğru iplerinizi sarmaya başlayın.  Eğer yapıştırıcı yeterince güçlü değil veya tam kurumamışsa, yıldızınız formu sarma işlemi sırasında bozulacaktır. Sağlam bir şekilde çöp şişten yıldızın iskeletini oluşturduysanız, dikkat etmeniz gereken tek şey her tarafı güzelce sarmak olacaktır. Tabii ki sarma miktarı elde etmek istediğiniz yıldıza göre de değişecektir.  Daha ince bir yıldız için  daha az ip sararsınız. Sarma işleminden sonra düğüm atarak yıldınızı tamamlayabilirsiniz. Yıldızı biraz daha süslemek isterseniz. Portakal kabuğundan yaptığımız süsleri de sarabilirsiniz ya da biraz parıltı için boya ya da sim belki de keçeden bir şeyler kesip yapıştırabilirsiniz. Hatta yılbaşı ağacınız üstü için kullanabilir yada daha küçük boyutta yaparak direkt süsleme olarak kullanabilirsiniz. Ben orta büyüklükte yaparak masamı süslemeyi tercih ettim :)

3. Alternatif Mini Yeni Yıl Ağacı || Alternative Mini New Year Tree


Alçı ve betonla yapılan saksı ve mumluklar popülerleşmişken, benim de aklıma alçı ve tel kullanarak bir yeni yıl ağacı yapmak geldi. Bu ağaçları yıl başından sonra da dekorasyon olarak kullanmaya devam edebilir hatta sevgililer günü gibi özel günlerde bile kullanabilirsiniz :) ♥

Alçıyı nalburlarda bulabilirsiniz ama çabuk kuruyan alçı almayı unutmayın. Alçı ile çalışacağımız için çalıştığınız yerin temiz kalması için muşamba,poşet ya da gazete sayfası gibi önlemler alın. Bir de alçıyı karıştıracağınız bir kaba ihtiyacınız var. Derin bir kapta karıştırmak, yayık bir kaptan daha rahat, ben bir de kaşığım olmayınca bunun zorluğunu yaşadım yine de başarılı bir çalışma oldu. Alçı harcı için kap ve karıştırıcı ayarladıktan sonra kalıp olarak kullanacağınız kaplara da ihtiyacınız olacak, bu arada o kapları keseceğimiz için buna uygun kaplar seçin, son olarak da ağaçlarımızı oluşturacağımız renkli teller :)

Alçı harcını hazırlarken öncelikle suyu dökmelisiniz, alçıyı suyun üstüne ekliyoruz yavaş yavaş. Alçı suyun içinde çökelmeyene kadar eklemeye devam ediyoruz. Daha sonra harcımızın homojen olması için tek yönde karıştırıyoruz. Karıştırırken köpükler oluşacaktır. Bu köpükler gittikten sonra harcı kalıp olarak kullanacağımız kaba yavaşça döküyoruz. Ben dondurma ve yoğurt kabı kullandım. Dökerken oluşan hava kabarcıklarının yüzeye çıkması için yavaşça sarsıyoruz. Kenarlar parmaklarımızla hafifçe vuruyoruz. Son olarakta üst yüzeye parmaklarımızla hafifçe vurup altta kalan havanın çıkmasını sağlıyoruz. Bu sayede peynir gibi delikli değil düzgün bir alçımız oluyor.  Son olarak ağaçlarımızı yerleştireceğimiz delikleri oluşturmak için iki parça tel kesip sabitliyoruz. Kaplar küçük olduğu için çabuk kuruyor zaten. Alçı kururken ısınacaktır. Isınıp soğuduğunu fark edebilirsiniz. Soğuduktan sonra kapları dikkatlice keserek alçıyı çıkarın. Üst kısımlarda tırtıklar oluşabilir. Bunları elinizle, bıçakla, maket bıçağıyla ya da su zımparasıyla düzeltebilirsiniz. Geriye telle ağaçlarımızı oluşturmak kalıyor. Bunun için size bir kolay yol göstereceğim. Simetriden faydalanacağız :) Çam ağacı, kalp gibi simetrik şekilleri oluştururken ilk yarıyı düzgünce oluşturup, ikinci yarıya onun üstüne katlayarak oluşturup o katı açarak kolayca yapmak istediğiniz şekli oluşturabilirsiniz :)  


    

Gelilim ikinci ağacımıza mukavva ile çok basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir çam ağacı, aralarından en kolayı buydu sanırım :) Kolay ve basit, belki minimal bile diyebiliriz. 

İlk olarak ölçüleri size kalmakla birlikte iki dikdörtgen mukavvaya ihtiyacınız var. Ben kendi kullandığım ölçüleri vereceğim . Ben 17.50*10 cm'lik iki dikdörtgen kullandım. 10 cm'lik kenarın orta noktasını belirleyerek alt iki köşeden bu orta noktaya iki çizgi çekerek tabanı 10 , yüksekliği 17.50 olan bir üçgen çiziyoruz. Daha sonra maket bıçağı ile bu üçgenleri kesiyoruz. Bu üçgenleri birbirine geçirebileceğimiz çentikler açmak için bir üçgenin üst köşesinden taban, diğer üçgenin ise alt tabanından üst köşesine doğru 13.50 cm 'lik çentikler açıyoruz. Geriye üçgenleri üst üste geçirip ağacımızı elde etmek kalıyor :)

4. Kartondan Ev Şeklinde Fener || Tealight Paper House

 

Kapanışı da romantik bir projeyle yapayım dedim. Karton ve Led Tealight kullanarak kendimize bir fener yapacağız. Video sırasında benim çatım olmuyor fotoğrafta da göreceğiniz üzere, çünkü videoyu yetiştireyim diye hızlı hızlı yaparken düzgün ölçmemiştim. Bu yüzden çatım olmadı. Olması gerekeni aşağıya bırakıyorum :) Pinterestte de bir sürü örnek bulabilirsiniz ben orada görmüştüm :) Şablonu çizdikten sonra, kartonu kesiyoruz. Pencere ve kaplarıda kestikten sonra, üzerlerine aydınger yapıştırıyoruz. Son olarakta kenarlarda oluşturduğumuz kulaklardan yardım alarak evimizi oluşturuyoruz. Led tealight i evin içerisine yerleştirerek fenerinizi kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Okula Dönüş Kendin Yap Projeleri - Back To School DIY

Harry Potter ilhamlı Kendin Yap Asa Kalem ve Snitch || Harry Potter inspired DIYs

Bullet Journal || Temmuz 2018 🍋 || July 2018 🍋